Κυριακή 9 Μαΐου 2021

Στον πόντο εχασε ο ΟΙΑΚΑΣ την νίκη στην Βέροια

Την νίκη στο... θρίλερ με τον Οίακα Ναυπλίου πήρε ο Φίλιππος Βέροιας με 73-72, στην αναμέτρηση που άνοιξε... την αυλαία της 11ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του. Στο πρώτο ημίχρονο ο υψηλός ρυθμός και τα πολλά καλάθια έδωσαν ωραίο τόνο στην αναμέτρηση, με τον Φίλιππο να είναι ένα "κλικ" πιο πάνω και να προηγείτα με 30-23.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, η αστοχία αυξήθηκε, με την ομάδα της Βέροιας να διατηρεί το προβάδισμα και να φτάνει στην νίκη με 73-72.

Για τους νικητές ασταμάτητος ήταν ο Ελευθεριάδης με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ και οι Κόθρας και Παραπούρας πρόσθεσαν από 11. Για το Ναύπλιο σε καλή ημέρα βρέθηκε ο Σιμιτζής με 24 πόντους, ο Παπαφλωράτος με 12 και οι Κουμπούρας και Βύρλας με 10.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 51-45, 63-62, 73-72

Φίλιππος Β. (Μπλατσιώτης): Καραγεωργίου, Τσεσμετζίδης, Ντόβας 8 (1), Ελευθεριάδης 26 (1), Κοθράς 11 (2), Παραπούρας 11 (3), Σουτζόπουλος 9, Πιλκούδης 8.

Οίαξ Ν. (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 24 (2), Κουμπούρας 10, Τσουλφίδης 3 (1), Παπαφλωράτος 12 (2), Ευστρατίου, Βύρλας 10, Καλλινικίδης 6 (1), Σκορδάς 7 (1).

Στους αγώνες για την ενδέκατη αγωνιστική της Α2 Ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Φίλιππος Βέροιας-Οίαξ Ναυπλίου 73-72

Παγκράτι-Ελευθερούπολη 56-63

Πανερυθραϊκός-Τρίτων 98-74

Ψυχικό-Απόλλων Πάτρας 60-77

Μαρούσι-Καβάλα 98-69

Αμύντας-Ολυμπιακός 72-70