Πέμπτη 31 Δεκεμβρίου 2020

Όταν o Γιάννης Παπαντωνίου,εβαζε γκολ σε μπαράζ ,τότε ο τίτλος πήγαινε στα Δίδυμα,τα ρεκόρ του Παπαντωνίου,το πρώτο σύγχρονο επιθετικό μπακ-χαφ με 220 γκολ και 85 κερδισμένα πέναλτι ι

Απίστευτα ρεκόρ έχει κάνει ο Γιάννης Παπαντωνίου κατά τη διάρκεια της ποδοσφαιρικής του καριέρας,ρεκορ που έχουν γράψει ιστορία και δίκαια κατατάσσεται στους κορυφαίους ποδοσφαιριστές που έχει αναδείξει το Αργολικό ποδόσφαιρο

Ήταν ουσιαστικά το πρώτο σύγχρονο επιθετικό μπακ χαφ,εβαλε 220 γκολ και κέρδισε 85 πέναλτι,ενώ όταν σε μπαράζ έβαζε γκολ τότε ο τίτλος πήγαινε στα Δίδυμα

Σύμφωνα με τα στατιστικά κάθε χρόνο εβαζε10 γκολ κάτι πρωτόγνωρο για αριστερό μπακ-χαφ,όχι μόνο για την Αργολίδα αλλά και πανελλαδικά,δεν είναι υπερβολή να γράψουμε οτι μάλλον ήταν το πρώτο επιθετικό μπακ-χαφ στην Ελλάδα

Ασε τα πέναλτι που κέρδιζε…και μάλιστα ποτέ δεν χτύπησε κανένα

Ποδοσφαιριστής που διακρίθηκε για το μεγάλο ταλέντο του αλλά και το ήθος του

Μάλιστα ο Παπαντωνίου τιμήθηκε και από την ΕΠΣΑ τελευταία της εκδήλωση

Ξεκινώντας τα ποδοσφαιρικά του κατορθώματα να τονίσουμε ότι από πολύ μικρός έδειξε το ποδοσφαιρικό του ταλέντο αφού μόλις στα 14 του χρόνια είχε κάνει χατ-τρικ σε αγώνα του Ποσειδώνα Διδύμων

Ας δούμε λοιπόν μερικά από τα ρεκόρ του Παπαντωνίου,αφου για να τα γράψουμε όλα χρειάζεται βιβλίο

Ο μοναδικός ποδοσφαιριστής στην Αργολίδα που βάζει τα δυο καθοριστικά γκολ την ίδια χρονιά σε τελικό κυπέλλου και μπαράζ..

Και στους τρεις τελικούς κυπέλλου και πέντε μπαράζ δεν έχασε λεπτό,αγωνίστηκε για 780 λεπτά και μάλιστα βγαίνει και πρώτος σκόρερ σε αυτά τα παιχνίδια

Τις περιόδους 1995-96 και 1996-97..ηταν πρώτος σκόρερ στην Δ 'Εθνική γηγενής από τα Δίδυμα

Ενώ έπαιξε με επιτυχία στην Γ  εθνική το 1987 με τν Παναυπλιακό ,ενώ ειχε περάσει και από τον  Παναργειακό

Αλλά και πρώτος σκόρερ συνολικά στην Δ εθνική γηγενής για τον Ποσειδώνα τις ποδοσφαιρικές περιόδους 1985-86 ,1995-96 και 1996-97

Και ο μοναδικός από τα Δίδυμα που έχει σκοράρει και στις τρεις ποδοσφαιρικές περιόδους στην  Δ Εθνική για τον Ποσειδώνα Διδύμων..και με τις περισσότερες συμμέτοχες από το 1980-81εως το 1999-00..που υπάρχουν στα αρχεία..

Την περίοδο 1997-98..που υπάρχουν σε αρχείο όλα τα φύλλα αγώνων..βλέπουμε των Παπαντωνίου να μην έχει χάσει ούτε ένα λεπτό συμμετοχής σε αγώνα και να μην έχει βγει ούτε αλλαγή..και να μην έχει δεχτεί ούτε μια κιτρίνη..απίστευτες επιδόσεις και δύσκολα θα ξαναδούμε τέτοιον ποδοσφαιριστή μέσα στα γήπεδα

Οδήγησε τον Ποσειδώνα Διδύμων στις μεγαλύτερες του επιτυχίες με την απόδοση που είχε και τα γκολ που έβαζε

Βραβεύτηκε πέρσι από την ΕΠΣΑ Αργολίδας ξεχωριστά ως ένας από τους καλυτέρους ποδοσφαιριστές που πέρασαν από την Αργολίδα.

Και μάλιστα αναφέρθηκαν για τα πολλά γκολ που έβαλε και τα πολλά πέναλτι που κέρδισε αλλά και το ότι δέχτηκε μονό δυο κίτρινες κάρτες σε μια εικοσιπενταετία και παραπάνω..έσπασε πολλά ρεκόρ στην Αργολίδα..

Τις περιόδους 1991-92 και 92-93 ψηφίζεται ως ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής στην Αργολίδα,αφού μπαίνει στις περισσότερης καλύτερες ενδεκάδες της εβδομάδας, σύμφωνα με τον τοπικό τύπο της εποχής

Ο μοναδικός ποδοσφαιριστής που έβαλε γκολ σε κατακτήσεις Κυπέλλων και πρωταθλημάτων για των Ποσειδώνα Δίδυμων

Τι άλλο να γράψουμε τι άλλο να αναφέρουμε οι επιδόσεις του τα ρεκόρ του είναι μοναδικά και έχουν γραφτεί στην ιστορία